Facebook Google Maps E-mail
magnify

X. ProGEO Sempozyumu ve Genel Konferansı sona erdi

6-9 Eylül 2020’de Segovia (İspanya)’da yapılması planlanan ve fakat Covit-19 salgını ertelenen X. ProGEO Sempozyumu ve Genel Konferansı 7-10 Haziran 2021 günlerinde Çevrimiçi olarak yine İspanya Jeoloji Kurumu’nun ev sahipliğinde tamamlandı. Toplantı, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan Segovia kentinin sanal olarak gezilmesini takiben, IUGS Jeolojik Miras Komisyonu Başkanı Prof. Asier Hilario’nun “İnsanların Geleceği için Yer Mirası” konulu uzun açılış konuşması ile başladı. Dört gün süren ve 56 sözlü, 92 poster bildirinin sunulduğu konferansa 68 ülkeden 441 yerbilimcinin katıldığı açıklandı. Sözlü bildiriler 10 dakikalık videolar halinde sunuldu, sorular yazılı alınıp canlı cevaplandırıldı. Poster bildirilerin çok azı beş dakikalık video, çoğunluğu ise A0 boyutlu pdf dosyaları olarak yayınlandı (Türkiye’den toplan altı bildiri sunuldu. Özler Kitabı pdf olarak ilgili sayfalarda görülebilir). Jeolojik Miras, Jeomiras Envanteri, Jeolojik Koruma, Jeoparklar, Jeoturizm ve Jeolojik Miras Eğitimi başlıca oturum konuları idi. WG1, WG2 ve WG3 Gruplarının ayrı ayrı çalışma oturumları, dört adet çalıştay, IUGS ve IUCN’in doğa koruma programları hakkında paneller, özel grupların toplantıları, iki adet eğitim kursu bildiri sunumlarından ayrı olarak gerçekleştirildi. Uluslararası Jeoçeşitlilik Günü ve Logo yarışması için harcanan emekler ve bunlar hakkında yapılan açıklamalar takdir topladı. Özetle, siber saldırı ihtimaline karşılık alınan önlemlerin yarattığı atmosferin aşırı derecede sıkıcı olmasına rağmen, katılımcılar başarılı uluslararası bilimsel bir etkinlik izlediler.

İdari olarak bazı ilginçlikler de gözlendi. Bu sene, 1991 Yerkürenin Hakları-Digne Bildirgesi’nin yayınlanmasının 30. Yıldönümü idi ve özel olarak anıldı. Sempozyumun sonunda yapılan açıklama, aynı Digne Bildirgesi’ndeki maddeler ve oradaki cümleler güncellenerek tekrarlandı (Bildirgenin tam metni sempozyum ve ProGEO sayfalarında görülebilir. Bir başka önemli karar, “European Association for the Conservation of the Geological Heritage- Avrupa Jeolojik Mirası Koruma Kurumu” olan ProGEO adı “International Association……..” olarak değiştirildi ve dünyanın değişik ülkelerinden olan üye yapısına
uyumu sağlandı.

Olağan olarak iki yılda bir, çift yıllarda yapılan genel konferansın takvimi pandemi nedeniyle karıştı. Gelecek toplantının ne zaman ve nerede gerçekleştirileceği önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Sempozyum programını ekte bulabilirsiniz.

N.Kazancı

Ek(ler)