Facebook Google Maps E-mail
magnify

Bergama ve Bursa UNESCO Dünya Miras Listesinde!!!

Bu yıl 38. si Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilen UNESCO Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda 21 seçmen ülkenin oylarıyla UNESCO Dünya Miras Listesi’ne yeni öğeler eklendi. Ülkemizden aday olan Bergama ve Bursa  Dünya Miras öğeleri olarak tescillendi.

26 yeni öğenin tescillendiği toplantı 25 Haziran 2014’de sona erdi. Toplantı sonucunda Bergama “Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” olarak Bursa ve Cumalıkızık ise “Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu” temasıyla Dünya Miras Listesi’ne isimlerini yazdırdılar.

 

Listeye girmeyi başaran 2 öğe ile ilgili kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Bergama: Akropol Helenistik Attalid Hanedanı, antik dünyanın önemli bir öğrenme merkezi başkentidir. Anıtsal tapınak, tiyatro, spor salonu, sunak ve kütüphane geniş bir kent duvarı ile çevrili eğimli arazi içine oturtulmuştur. Kayaya oyulmuş Kybele Tapınağı görsel akropol bağlantılı başka bir tepe üzerinde kuzey-batısında yer alır. Daha sonra kent Asklepieion şifa merkezi için bilinen Asya Roma eyaletinin başkenti olmuştur. Akropol mezar höyük ve Roma kalıntıları, eteklerinde Bergama modern şehri ve çevresinde Bizans ve Osmanlı imparatorlukları içeren muhteşem bir manzaraya sahiptir.

Bursa ve Cumalıkızık: “Osmanlı İmparatorluğunun doğuşu” teması ile listeye giren Bursa ve Cumalıkızık, 14. yüzyılda Osmalı İmparatorluğunun kentsel ve kırsal sisteminin oluşturulmasını gösterir. Özelliği, İmparatorluğun yeni başkentinin ve  sivil yaşamının kurulması ve sosyal ve ekonomik düzeninin bu çerçevede şekillenmesidir. Bu kapsamda bölgede han, külliye, cami, dini okul, hamam ve yoksullar için yemekhane inşa edilmiştir. Ayrıca Osmanlı İmparatorluğunun 2. padişahı Orhan Gazi’nin türbesi yine burada yer almaktadır. Cumalıkızık ise merkez teşkilatının kırsal kesimlere destek sağladığını gösteren kırsal merkezdir.
Türkiye’nin bu son toplantıyla birlikte Dünya Miras Listesinde bulunan öğe sayısı 13’e yükseldi. Gelecek yıl yapılacak toplantıda ise Efes Antik Kenti ve Diyarbakır Surları listeye girmek için yarışacaklar.
JEMİRKO olarak bu başarıyı kutluyor ve ülkemiz adına önümüzdeki yıllarda yarışacak olan adaylarımıza başarılar diliyoruz.